Орден Червоної Зірки – нагорода за значні заслуги в обороні Радянського Союзу як у воєнний, так і у мирний час, який свого часу став другим виключно бойовим орденом CРСР.
Цей орден був заснований у 1930 році, одночасно з орденом Леніна, і став другою за рангом виключно бойовою нагородою СРСР. Автором дизайну ордена є художник Купріянов В. К. і скульптор Голенецький В. В.
Нагорода виконана у вигляді покритої рубіново червоною емаллю п’ятикутної зірки. У центрі зірки щит з зображенням червоноармійця з гвинтівкою у руках, навколо щита напис «ПРОЛЕТАРИИ ВСЕХ СТРАН СОЕДИНЯЙТЕСЬ» (ПРОЛЕТАРІ ВСІХ КРАЇН ЄДНАЙТЕСЯ), внизу напис «СССР» (СРСР), під щитом зображення серпа й молота.
Орден Червоної Зірки виготовлявся зі срібла. Срібного вмісту в ордені – 27,162±1,389 г (на 18 вересня 1975 року). Загальна вага ордена – 33,250±1,620 г.
Розмір ордена між протилежними вершинами зірки – 47-50 мм (в залежності від року випуску). Відстань від центру ордена до вершини кожного з п’яти емалевих променів зірки становить 26-27 мм.
Орден Червоної Зірки – досить унікальний тим, що є по суті єдиним орденом СРСР довоєнного часу, дизайн якого не зазнав значних змін. Найістотнішою зміною, можна вважати зміну положення червоноармійця на центральному медальйоні. В середині тридцятих військовий статут РСЧА зазнав змін, і стійка солдата під час штикової атаки змінилася, у результаті чого змінили і стійку солдата на ордені.
Спочатку орден Червоної Зірки носили на лівій стороні грудей, а з червня 1943 року на правій, після ордена Вітчизняної війни II ступеня. Крім цього, з 1943 році замість ордена було дозволено носити орденську стрічку на нагородній планці. Стрічка ордена шовкова, муарова, кольору бордо, шириною 24 мм, з сірою смужкою шириною 5 мм по центру.
Орден був заснований 6.04.1930 року, 5 травня того ж року затвердили статут ордена Червоної Зірки, зміни і доповнення у опис і статут нагороди вносилися: 7.05.1936; 19.06.1943; 26.02.1946; 15.10.1947; 16.12.1947; 28.03.1980 р.
Першим нагородженим став Василь Костянтинович Блюхер за вміле відображення удару Китайської армії під час подій на КСЗД.
У числі перших кавалерів ордена Червоної Зірки був льотчик-випробувач Козлов В. Ф. Він був нагороджений 20 травня 1932 року за успішну посадку дослідного винищувача І-12 (АНТ-23), на якому у результаті випробувань, розірвало авіаційну гармату і пошкодило системи керування.
У 30х роках орденом часто нагороджували за заслуги, не пов’язані безпосередньо з бойовими зіткненнями. Наприклад, 7 липня 1933 року орденом Червоної Зірки був нагороджений Мандрика Петро Васильович – начальник центрального госпіталю Народного Комісаріату, «За видатні заслуги в організації зразкової постановки лікувальної справи у центральному госпіталі і за безпосередню видатну роботу у справі хірургічного лікування».
Крім цього, були випадки нагородження орденом осіб, взагалі далеких від військової справи. Так 22 березня 1935 року був нагороджений Начальник Головного Управління золотої промисловості А. П. Серебровський, «за перевиконання виробничої програми 1934 року».
Орденом нагороджувалися не тільки окремі особи, але й цілі колективи. Так, одним із перших колективів, нагороджених орденом Червоної Зірки, 27 грудня 1933 року стала газета «Червона зірка» – «за успіхи у справі забезпечення бойової і політичної підготовки Радянської Армії».
До початку Великої Вітчизняної війни орденом було зроблено понад 21500 нагороджень. Найбільше (1935 нагороджень) пов’язано з боями на озері Хасан у 1938 році.
Одним з перших, нагороджених під час Великої Вітчизняної війни став Біловол Д. А. за збиті у бою 3 фашистські літаки.
Орденом Червоної Зірки могли нагороджуватися і громадяни інших держав, такою нагородою був відзначений єдиний солдатів США який воював за РСЧА – Джозеф Байєрлі. Всього 182 громадянина інших держав стали кавалерами ордена Червоної Зірки.
Всього за час Другої Світової війни було зроблено приблизно 2860000 нагороджень.
Після закінчення Другої Світової війни значущість ордена значно знизилася, оскільки починаючи з 1944 року їм почали нагороджувати за вислугу років (15 років бездоганної служби). Ця норма була скасована тільки у 1958 році, для підняття престижу нагороди.
У ході локальних конфліктів після воєнного періоду і війни в Афганістані орденом Червоної Зірки нагороджувалися всі військовослужбовці Радянської армії, що отримали в бою поранення середньої тяжкості, тяжкі поран
ення або важкі контузії.
Оскільки статут ордена передбачав повторні нагородження за нові подвиги і відзнаки, а також за вислугу років, є багаторазові кавалери ордена Червоної зірки.
Максимальна кількість нагороджень орденом Червоної зірки однієї людини – шість. Нам відомо про чотирьох таких кавалерів, це Онопрієнко Пилип Петрович, Панченко Петро Петрович, Силантьєв Василь Васильович і Ситцевий Микола Гаврилович.
Останній указ про нагородження датується 19 грудня 1991 року. Кавалерами ордена Червоної зірки стали: Перм’яков Геннадій Анатолійович; Петренко Олександр Павлович; Шаманов Володимир Михайлович; Лях Володимир Вікторович за «за мужність і відвагу, проявлені при виконанні військового обов’язку».
На 1 січня 1992 року орденом Червоної Зірки зроблено близько 3876800 нагороджень.
Опис інших нагород ВВВ СРСР: Орден Червоного Прапора перший орден в історії Союзу Радянських Соціалістичних Республік, і Орден Ушакова вищий для командного складу ВМФ Союзу Радянських Соціалістичних Республік.
Раннє не прийнято було колекціонувати або продавати ордена з чисто моральних переконань. Багато колекціонерів за кордоном бажають придбати в колекцію речі пов’язані з Другою світовою війною будь то каска або орден.
Вартість варіюється від 50 до 2 000 $ (приблизно 3 000 – 120 000 рублів). Найціннішими вважаються Ордена, випущені в 1930-1941 рр. Менш цінними – все випущені після цього періоду.
Орден можна придбати в антикварному магазині або на блошиному ринку. Також, ордена червоної зірки можна придбати на сайті Ebay (міжнародна торгова площадка).
Муляж ордена можна придбати за 1 200 – 2 000 рублів в спеціалізованих інтернет магазинах.
Увага! Офіційно ВУкаіни купити орден Червоної зірки не порушуючи закон не можна.
Для виготовлення даного ордена використовують, як правило такі матеріали: основа повністю відлита зі срібла 925 проби – самого срібло містить сплаву, на зовнішній стороні – рубіново-червона емаль.
Дизайн цього ордена ніколи не змінювався, не рахуючи нюансів деяких лінійок. Володарі нагороди співробітники установ по забезпеченню безпеки, військові, державні установи та юридичні особи, пов’язані із захистом і обороною.
Штик червоноармійця, виразу обличчя, відстань ноги від кантика
Виробництво орденів ділиться на періоди, згідно з якими класифікуються ордена:
Підставою для нагородження була подібне формулювання:
За великі заслуги в обороні СРСР, забезпечення державної безпеки в мирних і військових умовах.
Нагороджували Орденом Червоної Зірки службовців у флоті, внутрішніх військах, прикордонників Армії СРСР, як начальницького, так і рядового складу. Допускалося нагородження службовців зарубіжних країн.
У повоєнний час їм посмертно нагороджували службовців військової протипожежної служби, органів правопорядку, які служать в армії, загиблих при виконанні обов’язків. У такому випадку його отримували родичі загиблих. Цей орден вручали солдатам, які брали участь в погашенні локалізованих конфліктів, війни в Афганістані.
Статут ордена зазнавав редагування. Остання – 1980 році. Відповідно до статуту, орденом нагороджували:
У період з 1944 – 1957 рік даними орденом нагороджували за п’ятнадцятирічну
службу в Червоній Армії і Військовому Флоті, органах забезпечення державної безпеки, органах внутрішніх справ
Электробритвы становятся всё более популярными благодаря своей эффективности, удобству и возможности быстрой обработки кожи. Если…
Мобілізація в Україні суттєво змінила життя багатьох громадян призовного віку. В умовах воєнного стану, коли…
После утепления дачи или балкона пеноплексом, утеплитель необходимо защитить от воздействия внешней среды. Пеноплекс можно…
Киев — это не только столица Украины, но и центр автомобильного рынка, где предложения новых…
Військторг магазин – це місце, де кожен, хто цінує якісне військове спорядження, може знайти все…
Заєць – це один з найпоширеніших представників диких тварин в наших лісах. Взимку, коли природа…