Ті області фотосфери, де виходять сильні, кілька тисяч гауссів, магнітні поля, і є сонячними плямами. Вони виділяються потемнінням на загальному тлі поверхні. Це зумовлено тим, що магнітне поле пригнічує конвективні рухи речовини, тому знижується потік перенесення теплових енергій.
За масштабами та часом прояви сонячної активності поділяються на повільноміняючі – коронарні дірки, факельні поля, плями, фотосферні волокна, і швидкомінуючі – протуберанці, хромосферні спалахи тощо.
Велика кількість сонячних плям супроводжується іншими проявами сонячної активності: рентгенівськими спалахами, корональними викидами маси, корональними дірками. Ці явища призводять до збурень у сонячному вітрі, що впливає на магнітне поле Землі, породжуючи геомагнітні бурі і полярні сяйва.
Сонячна спалах – вибуховий процес виділення енергії (кінетичної, світлової та теплової) в атмосфері Сонця. Спалах так чи інакше охоплюють усі шари сонячної атмосфери: фотосферу, хромосферу та корону Сонця. Сонячні спалахи часто, але не завжди, супроводжуються викидом корональної маси.